Med sezono zorenja sadja je potrebno razmišljati o tem kaj bomo na kruh namazali čez zimo. Kdo je za tradicionalno slivovo marmelado?
Tale marmelada se pa tak vzvišeno nosi, kot nekakšna kraljica. No sej priznat je treba, da slivova marmelada je kraljica med marmeladami. Ampak nama se je skos in skos izmikala, kot neka superstar se nama ni dovolila fotografirat.
No pa pride dan, ko je tega konec. Za vas pa tudi težko pričakovan recept za slivovo marmelado. POZOR! Ni je treba delat za celo vas, da bi bila dobra.
5 kg sliv
300 g sladkorja
1/2 limone
Slive operemo in razkoščičimo ter jih damo v veliko lonec na rahel ogenj. Vsake toliko premešamo. Ko slive spustijo nekaj tekočine, dodamo sladkor ter sok polovice limone in spet občasno mešamo. Zaradi sladkorja bodo slive spustile še več vode. Na rahlem ognju nato kuhamo minimalno 3 ure.
Kako vemo kdaj je marmelada gotova? Obstaja enostaven test. Potrebujemo hladen krožnik n katerega damo polovico male žličke marmelade. Krožnik nagnemo in, če marmelada počasi leze po krožniku vemo, da je dovolj gosta. V nasprotnem primeru še kuhamo.
Marmelado pakirano v vroče kozarce in jih tesno zapremo. Nato jih zavijemo v dekico in pustimo, da se počasi, počasi ohlajajo. Ko pa se marmelada popolnoma ohladi jo shranimo v shrambo. - in ja to je se en trik naših babic.
Kako pripravimo kozarce za shranjevanje? Kozarce dobro operemo in osušimo. Nato pa sledi trik podoben sterilizaciji. Kozarce postavimo v mikrovalovno pečico. Nastavimo najvišjo stopnjo gretja in grejemo kozarce tako dolgo da je popolnoma osušijo. (na začetku se bo na njih naredila namreč rosa)
Morda je postopek res malo dolgotrajen, je pa toliko bolje ko na kruh, v palačinke , na šmoren, v kosmiče vmešamo domačo marmelado, ki je dala svojo sladkost skoraj izključno samo iz sadeža.
Comments