top of page

DOMAČI KEFIR

Starodavni napitek poln vitaminov, mineralov in koristnih beljakovin. Naravni probiotik, fermentirana domača hrana, ki je zelo koristna za naš organizem in redna uporaba tega napitka lepo poskrbi za našo kožo, lase, znižuje krvni tlak, tudi holesterol, priporočen zelo za alergike, asmatike, predvsem pa odlično skrbi za našo prebavo

in imunski sistem. V zdravstvu pa ga priporočamo v borbi z bakterijo Helicobacter pylori.

Zakaj domači?

Verjamem, da ga je lažje iz trgovinske police dodati v košarico, ampak pri nakupu kefirja, morate biti pazljivi. V večini mlekarn ta napitek pripravljajo industrijsko in pri tem sploh ne uporabijo pravih kefirjevih zrnc in ko boste probali domačega, boste okusili to razliko, saj ima domači rahlo kiselkast okus in rahel vonj po alkoholu. Razlika pa ni samo v okusu, ampak tudi v prehranski vrednosti in funkcionalnosti.


Tako da, če ste se ga izogibali zaradi kislosti, ste na pravi poti, da preberete še pripravo in izdelavo, ker vas bo ta okus navdušil.


Izdelava domačega kefirja

Izdelava je sila preprosta, pri tem pa je potrebno vedeti vsaj nekaj pravil, ker delate to z živimi mikroorganizmi in da nebi uničili njihove flore, uporabe in rasti je pomembno rokovanje. To so tista pravila, ki se jih držim:


. Pribor je vedno steklen, keramičen, plastičen ali lesen-NE uporabljamo kovine


. Pribor ne dajemo v pomivalni stroj, ne spiramo s čistili-samo s sterilizirano vodo


. Fermentacijski čas (ne daljši od 48 ur, ker s tem upočasnite delovanje zrnc)


. Nikoli posode ne puščajte na direktni sončni svetlobi, ker lahko zrnca uničite


. Posodo nikoli ne zapiramo neprodušno, ker se med fermentacijo delajo plini in vam lahko kozarec raznese, zato jaz na vrč položim mali krožnik ali tanko gazo.


Potrebuješ

. PRIBOR (vrč ali steklen kozarec za vlaganje, cedilo, žlička)

. MLEKO (lahko uporabite katerokoli, še boljši učinek bo seveda iz kozjega mleka, ampak nič nebo narobe niti s kravjim, posnetim ali polnomastnim, pasteriziranim ali svežim, čisto vseeno, kateri je vam ljubši in katerega uporabljate)

. KEFIRJEVA ZRNCA (več, kot jih je v mleku, hitreje bo kefir narejen)


Temperatura prostora, količina zrnc, vrsta mleka so dejavniki, ki vplivajo na kefir, zato ne bodite začudeni, če vam nebo vedno isti. Sčasoma, ko vidite, kakšen vam je tisti po vašem okusu, boste točno vedli, kako dolgo ga boste pustili fermentirati.


  1. Za začetek boste verjetno dobili zrnca že v mleku. Nekje 1 žlica zrnc z 2 dcl mleka, ko je ta začetni fermentiral, ga precedite čez cedilo. Jaz si vedno pomagam z leseno ali plastično žličko in v cedilki kefir mešam, da se lažje precedi.

  2. Ko ostanejo zrnca jih lahko date v pripravljen vrč ali steklen kozarec, glejte samo da ima široko grlo, da ga boste lažje prelivali. Nato zlijete mleko sobne temperature, pokrijete in pustite, da fermentacija opravi svoje.

  3. Ko boste imeli več zrnc in da boste naredili več kefirja, dodajate vedno več mleka. Začnete pa res z 2dcl in nato samo dozo povečate.

  4. Če vam ostane pripravljen kefir, ga shranite v stekleni posodici in neprodušno zaprete in ga pijete, ko vam to paše. Shranite, ga lahko za dlje časa v hladilniku, ampak če bo stal več kot 1 teden, bo začel izgubljati hranilne snovi in s tem se mu bo učinkovitost zmanjšala.

Fermentacija

Če vam dam moj primer, jaz pripravo naredim zvečer in pustim na pultu fermentirati, predno grem v službo vse skupaj premešam, tako naredim tudi, ko pridem domov. Zvečer ga precedim in naredim na novo. Če vem, da me nebo doma, ga pripravljenega zvečer dam v hladilnik, ker se na hladnem delovanje zrnc upočasni, pa potem ko pridem proti večeru, ga pustim na pultu na sobni temperaturi, da aktivira in šele drug dan zjutraj precedim.

Nekje med 20 do 24 ur fermentiranja imam najbolje pripravljen kefir.


kefirjeva zrnca

Zrnca se hitro množijo in rastejo, zato če jih imate preveč, vedno pravim in tako tudi delam, da jih z veseljem podarim. "Podarite nekomu kozarček zdravja"

Če jih ne boste podarili, lahko zrnca dodate k miksanju smoothija.


Alergični na mleko

Kefir si lahko pripravijo tudi alergični na mleko, s tem, da uporabijo ovseno, riževo, kokosovo, mandljevo mleko, ampak, ker se zrnca morajo nahraniti z laktozo, je dobro, da jih vsake dva tedna pustijo v navadnem mleku, da se malo zrnca nahranijo, potem pa spet nadaljujejo z mlekom, ki ga lahko pijejo.

Laktozna intoleranca

Uživajo ga lahko tudi laktozno intoleranti, ker med fermentacijo zrnca laktozo iz mleka razgradijo v lažje prebavljivo in tako kefir vsebuje manj laktoze, kot navadno mleko. Drugače pa je nujno potrebno, da fermentacija traja od 24 do 30 ur, da bodo res zrnca razgradila večji del laktoze.


Če bi ljudje vedli, kako kefir pomaga našemu

organizmu, bi ga z veseljem pili namesto vode.

NA ZDRAVJE!



















Comments


bottom of page