Marsikomu se zdi priprava sarme zakomplicirana, pa naj te nič ne skrbi, ker ti tukaj poveva, na kaj vse moraš biti pozoren, da bo sarma uspela. Ko imaš vse sestavine, pa lahko na Instagramu ali Facebooku pogledaš v IGTV, kjer te čaka video postopek izdelave sarme.
Kaj je pomembno pri pripravi sarme?
. DOMAČE KISANO/VLAGANO ZELJE
Glave zelja se vlagajo nekje od sredine, proti koncu koncu novembra. Približno po 20 do 30 dnevih se zelje dovolj skisa, da je primerno že za uporabo. Seveda so tu še drugi dejavniki, ki vplivajo na to ali bo kislo zelje primerno. (toplota, zalivanje vode, itd)
. KUPLJENO ZELJE
Veliko vas ne vlaga zelja, zato, ko boste kupovali zelje za sarmo, ga pred uporabo, obvezno sperete pod vodo. Vsak list posebi. Če je zelje preveč kislo, vam sarma nebo tako okusna. Pri kuhanju zelje spusti vso svojo tekočino in bi bila omaka preveč kisla in sarma preprosto nebi bila tako dobra.
. SVEŽE MLETO MEŠANO MESO
Najbolje, če meso nabavite, tam kjer preverjeno vete, da boste dobili sveže mleto meso. Pomembno od vsega tega je, da bo sarma najbolj okusna, če mleto meso nebo samo od ene vrste mesa. Za okus je potrebno mešano meso.
. PRIMERNO RAZMERJE ZAČIMB
Tako, kot boste sarmo začinili na začetku je pomembno, saj je potem več ne boste.
. PRIMERNO RAZMERJE RIŽA
Če bo v masi preveč riža, vam bo sarma preveč zbita skupaj, zato je pomembno razmerje med rižem in mesom. Sarma mora biti kompaktna, ne pretrda in tudi, da ne daje občutka, da se bo masa v zelju razpadla.
. DODANA SLANINA IN PREKAJENO MESO
Z dodano slanino in prekajenim mesom, boste dali sarmi in omaki še tisto piko na i.
. VELIKOST SARM
Naša babi dela sarme majhne in so res bolj okusne. Nešteto sarm smo že probali, pa verjetno tudi vi in če ste se spraševali, v čem je razlika, če so pa iste sestavine, je sigurno odgovor velikost. Majhne so bolj slastne, pa ker v majhnih ni preveč mase, sarma ni zbita.
. KUHANJE SARME
Sarma se ne meša s kuhalnico, samo primete za ročaje posode in jo pretresete levo, desno. Sarma se kuha najmanj 5 ur in tako, kot goveja juha, na majhnem ognju in ne sme vreti.
. 1 srednje velika glava kislega zelja . 500g faširanega mešanega mesa . 170g riža . 1 velika čebula . 4 stroki česna . 1dcl paradižnikove mezge . 1 dcl olja . slanina po želji . 3 žličke vegete . 4 žličke mlete rdeče paprike . 1 žlička popra . 1 žlička soli
. Svinjska rebra, suho meso (po želji za okus) . 4 žličke moke (za zgostitev omake)
1. Prvo pripravimo liste zelja, tako, da na vsakem listu zrežemo ven koren lista. Če korene ne boste prerezali, sarme ne boste mogli zaviti, ker je ta trši del moteč. Seveda, če ste kupili zelje, morate tudi vsak list sprati pod vodo.
2. Pripravite si posodo v kateri boste zmešali sestavine za maso. Riž samo sperete, odcedite in ga dodate v posodo k faširanemu mesu. Nato dodate na majhne koščke narezano slanino in paradižnikovo mezgo.
3. Dodate začimbe, sol, poper, vegeto in mleto rdečo papriko. Če obožujete pekoče sarme, dodate več popra ali celo čili začimbo.
4. K masi dodate še nasekljano čebulo in nasekljane stroke česna. Nato še olje in maso dobro zmešate z roko. Dobro premešajte in pregnetite, da se res vse sestavine med seboj prepletejo.
5. Pripravite si dovolj veliko posodo v kateri boste sarme kuhali. Dno posode prvo prekrijete z ostanki zelja, kakšnim korenom od zelja, na zelje lahko že zdaj položite kožo od slanine, saj bo omaki dala lepši okus.
6. Lotite se zavijanja sarm. Video.
7. Recept je pripravljen iz 500g faširanega mesa, z njim lahko pripravite do cca 35 sarmic.
8. Ko ste vse sarme zavili, na sarme dodate še liste zelja, da jo prekrijete. Na zelje pa lahko zdaj dodate kak kos prekajenih reber, suhega mesa.
9. Z velikim plitkim krožnikom vse skupaj prekrijete, da se sarme ne bodo premikale, saj se lahko razvijejo ali pa da ne bodo priplavale na površje.
10. Z drugo manjšo posodo zalijete z vodo sarmo, da bo cela prekrita. V to posodo nalijete vodo in posodo date na krožnik, da vse skupaj obtežite. Posodica z vodo se bo zraven kuhala in če bo potrebno ob kuhanju dodajanje vode, boste vodo dodali iz posodice.
VIDEO ( ZALIVANJE SARME)
Proti koncu kuhanja omako lahko zgostite. V posodici si zmešate 4 žličke moke z vodo, da ni grudic in zlijete v sarmo. Tako delamo mi. Nekateri pa si pripravijo zakuho z moko, vodo in paradižnikovo mezgo.
Če boste sarmo shranjevali v zamrzovalniku. Jo skuhano in ohlajeno shranite.
Comments